Nova Varos Online Logo
Zdravo Gost! Prijava | Registruj se »  Naslovna · Vesti · Forum · Foto galerija · Chat
Nova Varos Online: Forumi

Religija
Moderator:

Nova Varos Online Forum Index >> Religija >> Prakticna pitanja i odgovori

Autor Prakticna pitanja i odgovori
oliver
Moderator

Član od: 10.11.2002.
Ukupno poruka: 508

info
////////////Brojanice - sta su, cemu sluze i kako ih koristiti?////////////////

U poslednjih par godina se lako da primetiti da veliki broj ljudi nosi brojanice, a da malo ko zna cemu sluze, a jos manje da ih koristi. Brojanica, kao i svaki drugi predmet u duhovnoj praksi Crkve itekako ima svoju ulogu, koja se ogleda u molitvenoj praksi. Brojanice su nastale u monaskim zajednicama vec u prvim vekovima, a crkveno predanje kaze da se jednom monahu sam angeo javio i rekao mu kako da pravi brojanice sa osmostrukim cvorovima koje djavo nece moci da odmrsi. Od svoje pojave, monasi, a potom i obicni vernici koriste brojanice kao odlicno sredstvo da bi sabrali svoj cesto rasejani umnu te da bi tvorili unutrasnju molitvu. Brojanica se koristi na sledeci nacin : stavi se preko jednog ili dva prsta ruke, a palcem se okrece, dok se istovremeno u sebi ponavlja neka molitva, tako da kad god se molitva u potpunosti izvede, palac 'obrne' jedan cvoric i tako redom dok se ne dodje do najveceg cvora, recimo (ili na nekim brojanicama malog krstica). Molitve koje se ponavljaju u sebi su uglavnom kratke, primera radi "Gospode pomiluj" ili prosto "Boze pomozi mi", a Pravoslavna Crkva iz svoje bogate duhovne riznice stecene 2000-godisnjim iskustvom preporucuje tzv. Isusovu molitvu : "Gospode Isuse Hriste, Sine Bozji, pomiluj me gresnog (gresnu)". Obavezno treba naglasiti da bi prilikom kupovine brojanice, odnosno pre njenog koriscenja trebalo konsultovati neko svesteno lice koje treba da da blagoslov za njeno koriscenje, odnosno da svakom po svojoj meri kaze koliko puta i u kakvim prilikama treba da je koristi, jer nije ista mera za coveka koji tek pocinje da je koristi i za onoga koji je koristi godinama. Ovo kazem jer znam da je bilo slucajeva pogresnog koriscenja u smislu da se koristila i previse od onih koji su zeleli da sto pre postignu sabranu molitvu - a u Pravoslavlju nema nicega na brzinu, nema uspeha preko noci, sve treba raditi smireno i polako, bez brzanja. No sigurno da postoje generalno govoreci prilike kada bi svi mogli da ih koriste, primera radi, kada ste u gradskom prevozu ili na kraju krajeva, kada osetite kod sebe lose duhovno raspolozenje ili neko iskusenje.
Svaka brojanica bi trebala da ima 33 cvorica, sto je broj godina Hristovih kada je bio raspet. Treba naglasiti da brojanica sama po sebi nikoga ne brani ni od kakvih cini i sl, ona nije nikakva amajlija, ma kako je ljudi neretko gledali - cesto se u poslednje vreme primete mladi ljudi koji je nose oko vrata, obesvecujuci je i cineci greh - da treba da se nosi tako, prvi bi je Svetitelji nosili tako, no to nije padalo ne njima, vec ikome na pamet do danas. Osim toga, mislim da ne treba posebno podvlaciti da je i njeno nosenje oko ruke radi pomodarstva takodje greh - licemerje i svodjenje osvecenog predmeta na ukras. Sve u svemu, zakljucak bi bio da je brojanica koristan predmet ako se se koristi ispravno, pozeljno uz blagoslov svestenika, i u meri koja je za svakog individualna.

Svako dobro
Oliver

13.11.2002. 000000 19:04 odgovor sa citatom  
Gost
Neregistrovan

IP: 147.91.1.*
Interesuje me ko je bio Sveti Jelisije u ciju cast se slavi Jelisijevdan,negde pred Vidovdan,ne secam se tacno datuma.Takodje bih voleo da saznam nesto vise o Svetoj Petki i Svetom Dimitriju.Pozdrav od Martina.
 14.11.2002. 000000 15:50 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
Sveti Jelisije je u stvari starozavetni prorok Jelisej, ucenik slavnog proroka Ilije, ziveo je 900 godina pre Hrista. Cinio je za zivota velika cudesa (razdvojio vodu u Jordanu, umnozio ulje bedne udovice, iscelio od gube vojvodu Neemana..), a i posle smrti, o cemu detaljno svedoci Sveto Pismo Starog Zaveta.

Sveta Petka je bila svetiteljka naseg roda, srpskog porekla, rodjena u gradu Epivatu. Posle smrti roditelja,zamonasila se, otisavsi u pustinju Jordansku gde se podvizavala ceo zivot. Njene cudotvorne mosti su bile neko vreme u Beogradu, u Kalemegdanskoj kapeli, a danas se nalaze u Rumuniji, u mestu zvanom Jasi, koje posecuje veliki broj poklonika. U Beogradu, kod crkve Ruzice na Kalemegdanu se nalazi cudotvorna voda Sv.Petke (agiazma), a u manastiru Fenek, na Fruskoj gori, koji je njoj posvecen, takodje ima lekovita voda, za sve bolesti (a posebno je koriste ocni bolesnici).

Sveti Dimitrije je bio mucenik Hristov, ziveo u vreme Dioklecijana - progonitelja hriscana, ciji je bio vojvoda. Odbio je carevu naredbu da progoni hriscane i ispovedio da je hriscanin, posle cega je bacen u tamnicu gde su ga posle nekoliko dana izboli kopljima - tako je mucenicki predao dusu Bogu. Inace, mosti mu u rodnom Solunu, koji ga slavi kao Svetitelja zastitnika, a slicno ga slave i sibirski Rusi.

Svako dobro
Oliver
 14.11.2002. 000000 17:10 odgovor sa citatom  
MARTIN
Siva eminencija
(6.36/10)

Član od: 14.11.2002.
Ukupno poruka: 352

info
Mnogo hvala na ovako iscrpnim odgovorima.Nadam se da te ne mucim mnogo pitanjima,Ogi.Veliki pozdrav za tebe.

[ Poruku promenio MARTIN dana 17-09-2003 ]
 14.11.2002. 000000 17:16 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
Moze i ja tebe zovem nadimkom.

Pozdrav
Ogi
 14.11.2002. 000000 17:48 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
///////////////Zasto je bitno prisustvovati nedeljnoj liturgiji////////////////////

Nedelja je dan sveti za sve hriscane, nebitno koje su denominacije (osim ako su u pitanju neke sekte, poput subotara, koje praznuju subotu umesto nedelje) - to je dan Hristovog Vaskrsenja, najbitnijeg dogadjaja u istoriji covecanstva, dana kada je zivot trijumfovao nad smrcu. Ne kaze se uzalud da je svaka nedelja mali Vaskrs, jer kao sto se svakog petka secamo raspeca Hristovog i taj dan postimo (pored srede, dana kada je Isus izdat od strane Jude), tako je i nedelja poseban dan, dan opste radosti, kada treba da zaboravimo na svakodnevne poslove i brige, i odmorimo se, pre svega slaveci Boga na nedeljnoj liturgiji. Svi veliki pravoslavni duhovnici isticu vaznost nedeljne liturgije, kao zile kucavice duhovnog zivota. Jer onog coveka kog nema na nedeljnoj liturgiji, koja je praobraz Carstva nebeskog, tesko je zamisliti kao zajednicara punoce slave Bozije. Liturgija kao bogosluzenje je u samom centru svih bogosluzenja, sve se oko nje vrti i u nju uvire, jer se na svakoj liturgiji Hristos daje vernima u obliku Svetog Pricesca, a sa druge strane, nedelja je centralni dan svakog svesnog hriscanina - samim tim nedeljna liturgija je nesto sto bi svaki pravoslavni hriscanin trebao da drzi kao centar svog duhovnog zivota. Zato nije preterano reci da sebe pravoslavnim vernikom moze smatrati samo onaj covek koji nedelju pre podne provodi na liturgiji, a sam dan praznuje onako kako dolikuje, u atmosferi radosti, mira i pomaganja bliznjih.
Inace, za one koje ne znaju, patrijarh Pavle je zajedno sa Sinodom Srpske Pravoslavne Crkve, doneo odluku da se od Crkve privremeno odlucuju oni koji ne dodju zaredom na 3 nedeljne liturgije, osim u posebnim slucajevima, kakvi su bolest, putovanje, neodlozna aktivnost (vojnici, milicija i sl.) i sl. Za one koji mozda ne znaju, u svim hramovima Srpske Pravoslavne Crkve nedeljna liturgija pocinje u 9 ili ponegde u 8 sati, dok je u manastirima cesto rano ujutru, zavisno od tipika.

Svako dobro
Oliver
 17.11.2002. 000000 14:49 odgovor sa citatom  
MARTIN
Siva eminencija
(6.36/10)

info
Pozdrav za tebe,Ogi.Imao bih par pitanja.Kao prvo,opste je poznato da je pravoslavlje veoma tolerantno prema drugim religijama.interesuje me odnos SPC prema sektama,i da li ih mozemo posmatrati kao jeres?Kao drugo,interesuje me kakav bi,po kanonu,trebao da bude odnos srpske i makedonske Pravoslavne crkve.I,trece:Ko su Gideoniti?Ovo pitanje ti ne postavljam bez razloga.Naime,imao sam priliku da vidim mnoga novija izdanja Svetog Pisma,i na vecini,na prvoj unutrasnjoj strani pise,doslovno:"Ovo izdanje je pomoglo medjunarodno udruzenje Gideonita".
Svako dobro
Rajko
 19.11.2002. 000000 12:40 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
Brate Martine,
sto se odnosa SPC prema sektaskom ucenju tice, on je jasan i nedvosmislen : Crkva ga gleda kao na jeres. No sto se tice odnosa prema ljudima koji su zavedeni tim ucenjem, Crkva se kao brizna majka moli za njih, da im se otvore oci razuma i da shvate zabludu, a uvek im drzi svoja vrata otvorena ukoliko zele da se vrate odnosno dodju u njeno okrilje. Crkva ne gleda na ljude u sektama kao na neprijatelje - vec kao na zabludelu decu koja joj stvaraju bolnu ranu. Sa druge strane, na one ljude koji stvaraju razdor i sektaska ucenja, na same vodje sekti, Crkva gleda kao sto je i Hristos upozorio : kao na vukove grabljivce u ovcjoj kozi, koji zele da otmu iz (crkvenog) stada verne. Zbot toga crkveni pastiri - svestenici i misionari - imaju dvojaku ulogu : neke ljude da izbavljaju u lece od obmane, a neke da razoblicavaju kao varalice.
Odnos SPC i tzv. MPC je prilicno slozen, tim pre sto tzv.MPC za kanonsku ne priznaje skoro nijedna ostala pomesna Crkva. Uostalom u MPC ima ljudi, a pre svega bih istakao vladiku Jovana, koji se bore za kanonsko jedinstvo sa SPC, i zbog toga dozivljavaju strahovite progone. No, sta ce biti u buducnosti, to je u Gospodnjim rukama - nama ostaje da se nadamo da ce raskol biti prevazidjen u sto kracem roku.
I na kraju, gideoniti. Iskreno govoreci, ne znam tacno ko su, mada sam vidjao te primerke Svetog Pisma. U svako slucaju, na kom god primerku Svetog Pisma na prvoj stranici pise da je Sinodsko izdanje i pod blagoslovom Njegove Svetosti Patrijarha Pavla, to je potpuno pravoslavni prevod. Inace, ima nekih primeraka Svetog Pisma (recimo oni koje dele jehovisti) gde se na brutalan nacin prepravljaju razne recnice i ubacuje nov smisao. Sa druge strane, ima onih koji malo nesto preprave, recimo samo pomere zarez udesno, ali iz toga izvuku sasvim novi smisao recenice i sl. Zato, kao sto rekoh, treba biti oprezan i koristiti Sinodsko izdanje, a za tumacenje uzimati nekog pravoslavnog tumaca, recimo Teofilakta Ohridskog ili Avu Justina Celijskog.

Svako dobro
Oliver
 19.11.2002. 000000 13:10 odgovor sa citatom  
MARTIN
Siva eminencija
(6.36/10)

info
Sta je to Pravoslavni katihizis,i koje je znacenje reci katihizis?
Pravoslavni katihizis je ucenje o pravoslavnoj hriscanskoj veri,koje se predaje svakom pravoslavnom hriscaninu kako bi ugodio Bogu i spasio svoju dusu.
Katihizis,prevedeno sa grckog jezika,znaci oglasenje,usmena nastava.Od apostolskih vremena ovom recju se oznacava prvobitno ucenje o pravoslavnoj hriscanskoj veri,koje je potrebno svakom hriscaninu"da uvidi istinitost onoga o cemu je poucen" i "da trzi Boga...posto On nije tako daleko ni od jednog od nas"(Evandjelje po Luki,glava 1,stih4 i Dela apostolska gl.17.st.27).
Svako dobro
Rajko
 19.11.2002. 000000 13:34 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
////////Priprema za Sveto Pricesce/////////

Slava Bogu, u poslednjih nekoliko godina sve je vise ljudi koji dolaze na Svetu Liturgiju i pricescuju se, no veoma je bitno znati kako se dostojno spremiti za Svetu Tajnu Pricesca, da bi nam ista bila na korist i spasenje, a ne na sud ili osudu. Nekada su se drevni hriscani pricescivali na svakoj Liturgiji, a tako im je bilo prirodno jer su ziveli zivotom koji je bio neuporedivo duhovniji od naseg danas. Zbog toga je Crkva i ustanovila da se pre Pricesca posti nekoliko dana, obicno na vodi - a zavisno od toga ko koliko moze postiti (vojnici, deca, trudnice, stari i bolesni imaju manje strog post). No uzdrzavanje od masne i obilne hrane samo je preduslov i pripomoc za pravi post - post duhom - koji podrazumeva uzdrzavanje od losih misli, reci i dela, sto je i sustina posta. Pred pricesce se treba ispovediti, najbolje dan, dva pre pricesca da bi mogli svesteniku na miru da ispovedimo sve grehe i ono sto nas muci. Na zalost, nekad nismo u mogucnosti da se tako detaljno ispovedimo, pa zbog velikog broja ljudi koji se ispoveda nasa ispovest predje u neku formalnost od pola minuta. U tom slucaju, sa smirenjem svesteniku treba nabrojati grehe koji nas najvise muce i naglasiti da je to samo deo, a u sebi se Bogu moliti da nas razresi od svakog greha, ma koliki bio, jer nema malog ili velikog greha - mali greh je seme za veliki, koji kad se razraste prelazi u strast i tada je dusa covekova prakticno okovana i nesposobna za duhovni zivot. Ako vam se desi da imate pomisao da nemate sta da ispovedite, znajte da ste u najdubljoj obmani - tada slobodno mozete ispovediti svoju gordost, jer nema coveka da zivi a da ne gresi, cak su i Svetitelji po svojoj ljudskoj slabosti gresili - samo je Bog bezgresan. Neposredno pre Pricesca, kada stojimo pred putirom, ne treba se krstiti da slucajno ne bi zakacili putir i prosuli Sveto Pricesce, sto se ponekad i desavalo. Posle pricescivanja ne ljubi se ruka svesteniku, niti se celivaju ikone, da kojim slucajem ne ostane delic Pricesca na njima. Naravno, iz istog razloga, taj dan nikako ne treba pljuvati i sl., a posebno se taj dan treba cuvati od greha i biti svestan Svetinje koju smo primili.

Nek bi svima Bozicni post bio na korist, a svima koji se pricescuju na spasenje.

Sve najbolje
Oliver
 01.12.2002. 000000 11:54 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
////////////Krsni znak//////////////

Mnogi se krste od kad znaju za sebe, ali ne znaju ili bar nisu u potpunosti sigurni zbog cega se krste bas tako i sta to simbolizuje. Na prvom mestu da se kaze rec dve o krsnom znaku - on je koriscen jos od apostolskih vremena, i znak je Sina Bozjeg ili kako kaze crkvena pesma : "krst je slava angela i rana demona". Krstiti se treba pravilno, od cela ka srcu, a potom ka ramenima obe ruke - cesto se vidi da ljudi hule na Casni Krst, tako sto se nemarno krste, tek tako da rukama prelete oko sebe (to cete cesto primetiti cak i kod svestenika, no ne treba se sablazniti, i oni su ljudi od krvi i mesa, podlozni grehu kao svi mi) - ako se covek krsti, neka se krsti pravilno, jer nije uzalud receno : "Ko se kako krsti, tako i veruje!". Krsni znak pocinje dodirivanjem cela, sto oznacava posvecivanje razuma Bogu, ali zelju da Bog prosvetli nas gresni razum, potom se ruka spusta do srca, sto simbolizuje davanje srca Gospodu, onoga sto Bog od nas u stavri i zeli i na kraju krsni znak zavrsavamo sa ramena na rame, cime Bogu posvecujemo snagu.
Tri spojena prsta desne ruke oznacavaju Svetu Trojicu : Oca, Sina i Svetoga Duha, jednoga Boga u tri Licnosti, a dva savijena prsta oznacavaju Hrista Bogocoveka - savrsenog Boga i savrsnenog coveka.

Na kraju, da spomenem jednu pricu iz Zitija Svetih. Jedan Svetitelj je zapretio djavolu i pitao cega se najvise boji, a ovaj mu je rekao : "Od tri stvari : onoga sto nosite oko vrata (krsta), onoga cime vas polivaju (osvecena voda) i onoga sto pijete u Crkvi (Sveto pricesce, kao najsilniju zastitu od svakog zla)".

Svako dobro u Hristu Gospodu
Oliver
 15.12.2002. 000000 13:51 odgovor sa citatom  
Gost
Neregistrovan

IP: 195.250.100.*
/O neprestanoj borbi sa grehom/

Jednom prilikom jedan od manastirske bratije tuzan i zabrinut upita igumana : "Sta da radim - pao sam (u greh -prim.).". Iguman mu odgovori : "Podigni se", a brat mu rece : "Ustao sam i opet sam pao". "Ustani ponovo", smireno mu odgovori iguman. "A do kada tako?", upita ga monah. "Dok ne budes bio uzet iz ovog zivota, bio dobar ili los", odgovori iguman - "Onakav kakav se zateknes, takav ces umreti (prema Hristovim recima : "Sudicu ti u cemu te zateknem" - prim.)".

Imao sam slicnih problema kao monah iz poucne price (i ne znajuci za nju) i upitao sam za savet jednog starog svestenika iz Pokrovske crkve u Beogradu. On mi je odgovorio na sustniski slican nacin. Kaze stari prota : "Ne mozes ocekivati da ides blatnjavim putem a da ne okaljas pantalone makar malo, no od tebe zavisi da li ces se potom sagnuti i otrti prljavstinu sa njih (sto bi trebalo da govori o neprestanom pokajanju i ispovedanju grehova svakog hriscanina, jer jedino je Bog bezgresan - prim.).

Svako dobro od milostivog i sveprastajuceg Gospoda Hrista
Oliver
 08.09.2003. 000000 21:36 odgovor sa citatom  
bracko
Master
(6.82/10)

Član od: 01.08.2002.
Ukupno poruka: 654

info
POZDRAV BRAĆO SRBI

Oli, drago mi je što izbacuješ ove veoma korisne informacije, ali i ja bih imao jedno pitanje. Citiraš gore: "Ko se kako krsti, tako i veruje!". Zamisli sada situaciju mog kašnjenja u školu.

Dakle, nastava počinje u 8:00, a pošto kasnim, ja se tek nalazim kod crkve u trenutku kada zvona zazvone. Trebalo bi da se prekrstim, ali ako bih potpuno poslušao tvoj savet o huljenju Časnog krsta, to bi izostalo. Jer, rado bih ja stao i obavio to kako valja i trebuje, ali bez obzira što verujem u Svemogućeg Stvoritelja našega, On mi definitivno neće opravdati to kašnjenje u školu.
Sada šta ti predlažeš da ja kao vernik treba da uradim?
Da zapušim uši i prođem, ili da se prekrstim onako kako mi to žurba dozvoljava?

Možda je malo detinjasto, ali neki detalji su mi stvarno "trn u oku". A inače pitanje je pitanje, znam da nije glupo.

Očekujem odgovor uskoro jer ne znam kada ću sledeći put kasniti u školu.
Pozdrav svima
Bracko
 16.09.2003. 000000 20:13 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
Otpozdrav, prijatelju

He, uvek imas zanimljiva i rekao bih neshematizirana pitanja. Evo odgovora :
kada god zuris negde (naveo si primer skole), a prolazis pored neke svetinje i zazelis da se prekrstis, onako kako valja (pogotovo zato jer cujes zvono), ti to mozes uciniti i hodeci - zasto bi morao stati i prekrstiti se? Bog nije diktator koji trazi od nas stajanje u stavu mirno kada je on tu, ali trazi trepet srca i sabranost uma. E upravo je to sto bi trebao da uradis, da nastavis, ako treba trcecim korakom da bi stigao u skolu, a da u trenutku koji si naveo ucinisi pre svega jedan umno-srdacni poklon pred Bogom, koji te podseca (crkvenim zvonom) da je On prisutan u svakom trenu tvog zivota, pa ma kako taj trenutak bio ispunjen zurbom i rastrojstvom.
A mozda je zvono koje cujes u takvom trenutku upravo pomoz Bozja, da bi svoju rastrojenost u brzini pobedio trenutnim umno-srdacnim sabranjem u sebi. A ako uz to jos uspes da na sebe stavis znak Krsta, onako kako to dolikuje, onda si vec na pravom putu da obavis i svoje zemaljske obaveze i da steknes duhovni mir.

Svako dobro i mir u Hristu Gospodu zeli ti brat
Oliver

Citat:

Dana 2003-09-16 20:13, bracko je napisao:
POZDRAV BRAĆO SRBI

Oli, drago mi je što izbacuješ ove veoma korisne informacije, ali i ja bih imao jedno pitanje. Citiraš gore: "Ko se kako krsti, tako i veruje!". Zamisli sada situaciju mog kašnjenja u školu.

Dakle, nastava počinje u 8:00, a pošto kasnim, ja se tek nalazim kod crkve u trenutku kada zvona zazvone. Trebalo bi da se prekrstim, ali ako bih potpuno poslušao tvoj savet o huljenju Časnog krsta, to bi izostalo. Jer, rado bih ja stao i obavio to kako valja i trebuje, ali bez obzira što verujem u Svemogućeg Stvoritelja našega, On mi definitivno neće opravdati to kašnjenje u školu.
Sada šta ti predlažeš da ja kao vernik treba da uradim?
Da zapušim uši i prođem, ili da se prekrstim onako kako mi to žurba dozvoljava?

Možda je malo detinjasto, ali neki detalji su mi stvarno "trn u oku". A inače pitanje je pitanje, znam da nije glupo.

Očekujem odgovor uskoro jer ne znam kada ću sledeći put kasniti u školu.
Pozdrav svima
Bracko

17.09.2003. 000000 11:12 odgovor sa citatom  
Gost
Neregistrovan

IP: 62.108.106.*

Može li neko da mi nešto detaljnije napiše o životu sv.Jovana Krstitelja
 09.10.2003. 000000 01:06 odgovor sa citatom  
Gujanicic
Siva eminencija
(6.22/10)

Član od: 27.09.2003.
Ukupno poruka: 16

info
За све који би хтели да сазнају о разним светитељима могу прочитати житијa на адреси www.istocnik.com
 26.10.2003. 000000 14:29 odgovor sa citatom  
Gost
Neregistrovan

IP: 68.222.124.*
Citat:
I na kraju, gideoniti. Iskreno govoreci, ne znam tacno ko su, mada sam vidjao te primerke Svetog Pisma. U svako slucaju, na kom god primerku Svetog Pisma na prvoj stranici pise da je Sinodsko izdanje i pod blagoslovom Njegove Svetosti Patrijarha Pavla, to je potpuno pravoslavni prevod. Inace, ima nekih primeraka Svetog Pisma (recimo oni koje dele jehovisti) gde se na brutalan nacin prepravljaju razne recnice i ubacuje nov smisao. Sa druge strane, ima onih koji malo nesto preprave, recimo samo pomere zarez udesno, ali iz toga izvuku sasvim novi smisao recenice i sl. Zato, kao sto rekoh, treba biti oprezan i koristiti Sinodsko izdanje, a za tumacenje uzimati nekog pravoslavnog tumaca, recimo Teofilakta Ohridskog ili Avu Justina Celijskog.

Svako dobro
Oliver

Evo da doprinesem ovoj vrlo informativnoj i interesantnoj diskusiji, Gideoniti su udruzenje bez denominativnog opredeljenja koje ima za cilj promociju Svetog Pisma. Osnovani su 1899. godine u Americi od strane dva putnika koji su se sreli u jednom hotelu na americkom sredozapadu. Otkrivsi da su obojica odani vernici, njih dvojica su imali organizovane sastanke na kojima su zajedno proucavali Sveto Pismo i molili se. Na kraju su odlucili za osnuju drustvo sa istim ciljevima, jedan od kojih je bio garancija pristupa Svetom Pismu svakome.

Usvojili su ime "Gideoniti (Gideons)" kao naziv za svoju grupu, po uzoru na lik Gedeona iz Knjige o Sudijama u Starom Zavetu. Gedeon se tu pominje od petog poglavlja i ispunjava ulogu ujedinitelja svog naroda po direktivi Gospoda.

Do dana danasnjeg, osnivacka tradicija Gideonita se produzava u Americi s time da se u svakoj sobi svakog hotela nalazi barem jedna Biblija izdata od strane njihovog udruzenja. Kao dodatak tome, njihove Biblije se takodje mogu naci u bolnickim cekaonicama i svim drugim mestima gde je pozeljno imati utehu i inspiraciju reci Gospoda. S vremena na vreme, Gideoniti se mogu videti po univerzitetima sirom Amerike kako svim prolaznicima dodeljuju kopije Novog Zaveta.

Ako bi bilo ko hteo da vise sazna o ovom udruzenju, njihov sajt je ovde:

http://www.gideons.org/

Mada je moja licna i glavna kopija Svetog Pisma izdata od strane Biblijskog Drustva u Beogradu, ja ponekad volim da uporedjujem razlicite prevode iz celog sveta i da trazim razlike. Do sada, cujem da se najvise razlika moze naci u Bibliji na koju insistiraju sve raznorazne protestantske crkve u Americi--verzija kralja Dzejmsa (King James Version).

Boziji Blagoslov svima,

-Damir.
 01.11.2005. 000000 21:09 odgovor sa citatom  
oliver
Moderator

info
Ваљало би још додати да је епископ Атанасије (Јевтић) издао неколико веома добрих превода Светог Писма (Књига Постања, Псалтир, Књиге Макавејске), а неке од њих са изузетним критичким апаратом. Што се тиче озбиљнијег проучавања Светог Писма Новог Завета, епископ Иринеј (Буловић) је један од највећих ауторитета у Србији данас.

Добро познавање старогрчко језика је предуслов за темељну исагошку анализу. Препорука је и BibleWorks, рачунарски програм који у себи има различита издања Светог Писма,са граматичком анализом, поред модерних језика укључујући и старогрчки изворник, као и програм Slavonic Bible, веома интересантан словенском говорном подручју.

Што се издања на енглеском језику тиче, укључујући и издање које је Дамир поменуо, одговорно тврдим да им је превод на осредњем нивоу, из простог разлога што енглески језик нема ни приближно богословских потенцијала које је имао црквенословенски, рецимо, а о старогрчком да и не говоримо. Такође одговорно тврдим да је на српском језику какав данас имамо (који је ипак сиромашнија верзика црквенословенског) могуће направити далеко бољи превод од сваког превода на енглеском језику, управо због гипкости и специфичних конструкција. Надам се да ће посао на новом и комплетном преводу Светог Писма на српском језику бити убрзо завршен, а то без горенаведених епископа напросто није могуће, јер су најбољи зналци старогрчког језика код нас.

Поздрав
Оливер
 02.11.2005. 000000 14:38

Ova stranica generisana je za 0.118 sekundi.

©2002—2005 Nova Varoš Online
Programiranje i održavanje: Ivan Kurćubić i Slavoljub Popović
Zakup domena 2000—2004: Aleksandar Vranić

Ovaj sajt koristi phpnuke º apache º php º mysql

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo i zajedničko vlasništvo vlasnika www.novavaros.com sajta i autora tekstova. Kompletnu odgovornost za sadržaj objavljenih tekstova kao i posledice koje mogu nastati usled objavljivanja snose isključivo njihovi autori, čiji je pseudonim označen pored sadržaja teksta. Korišćenjem sajta www.novavaros.com smatra se da ste pročitali ove uslove i da ste saglasni sa njima.